Przechowalnie i chłodnie

Co lepsze? Płyta, czy natrysk pianką?

Tego typu pytania ciągle wracają w naszym kierunku niczym bumerang. Pośród naszych klientów zdania są podzielone. My na swoim koncie mamy wiele realizacji świeżych budynków, które zaraz po postawieniu izolowaliśmy pianką, metoda bezpośrednio na mur. Mamy też wiele realizacji komór które wcześniej były wykonane w płycie, gdzie robiliśy pianowanie komory tak aby płytę pokryć dodatkowo pianką poliuretanową. I chociaż jesteśmy firmą realizującą tylko izolacje natryskowe pianką poliuretanowa nie chcemy być stroną w tej kwestii. Decyzja leży po stronie klienta, my z racji znajomości tematu możemy przedstawić Państwu istotne zalety, jakie niesie za sobą izolacja natryskowa.

Do niewątpliwych zalet jakie niosą za sobą izolacje natryskowe sztywnej pianki poliuretanowej jest szczelność warstwy izolacyjnej. W naszej firmie, do izolacji komór przechowalniczych oraz chłodni stosowana jest sztywna pianka poliuretanowa, która posiada strukturę komorową zamkniętą, co oznacza, że gazy nie mogą swobodnie przenikać przez strukturę piany poliuretanowej (przykład zastosowania – chłodnie gazoszczelne). Chociaż występuje tu, tak jak we wszystkich tworzywach degradacja materiałowa związana ze starzeniem materiałowym, to stosując odpowiednią grubość izolacji można uznać, że taka warstwa jest trwałą i skuteczną barierą dla gazów. Zgodnie z naszym doświadczeniem za taką wystarczającą grubość można uznać warstwę 40 mm, stąd też nasza firma wykonuje pianowanie komory w wykonaniu gazoszczelnym stosując grubości warstw nie mniejsze niż 40 mm. Wyjątek stanowią tu izolacje pod posadzki, metodą bezpośredniego natrysku na chudy beton. Ponieważ do takiej izolacji natryskowej stosujemy pianki o zwiększonej wytrzymałości na ściskanie, mającej jednocześnie większą gęstość pozorną materiału, a co za tym idzie grubsze ściany w strukturze komórkowej pianki, dopuszczamy grubość minimalną warstwy 30 mm. Często o tak minimalnej grubości warstwy izolacyjnej decyduje nie cena, ale rzeczywista sytuacja, kiedy zbyt wysoko został wylany chudy beton. Wielu naszych klientów wcześniej planuje izolację pianką natryskową i pozostawia wystarczająco dużo miejsca na warstwę izolacyjna z pianki poliuretanowej. Jakie daje korzyści właściwa izolacja od gruntu? Przyjmując do rozważań minimalną wydajność cieplną gruntu na poziomie 10W/m2 i typowa powierzchnię komory 100m2, realna wydaje się oszczędność w bilansie opłat za energię elektryczną na poziomie 200-400 pln /miesiąc. Może to nie tak wiele, ale przy kilku komorach i w przeciągu kilku miesięcy sezonu przechowalniczego jest to już całkiem pokaźna kwota.

Innym argumentem który przemawia często na korzyść technologii natrysku pianki poliuretanowej jest łatwość aplikacji. Natryśnięta pianka na ściany jest materiałem samonośnym, nie wymagającym żadnych mocowań. Sztywna pianka poliuretanowa posiada też właściwości konstrukcyjne, co ma znaczenie przy pokrywaniu wcześniej wykonanego ocieplenia z płyt. Nałożona pianka na płyty izolacyjne likwiduje wszelkie szczeliny na ich złączeniach, usztywnia i wzmacnia strukturę izolacji tworząc jednolitą powierzchniowo, monolityczną izolację.

Izolacja komory wykonana w technologii opartej o natrysk pianki poliuretanowej jest niezwykle skuteczną ochroną dla przechowywanych produktów z sadu jak i z pola. Owoce i warzywa przechowywane są w stabilnej temperaturze, nie wysychają i nie więdną, nie zmieniają zapachu. W komorach wykonanych pianką nie czujemy zapachu pleśni. W naszym wykonaniu warstwa izolacji pokryta jest połyskującą skórką, koloru jasno piaskowego, pozwala się łatwo zmywać myjką ciśnieniową. Ta metoda izolacji jest łatwym i prostym sposobem na uzyskanie przechowalni o rewelacyjnych parametrach izolacyjnych ze zwykłego budynku, niekiedy obory czy stodoły. Natrysk pianki poliuretanowej to dobra izolacja przechowalni, to doskonałe rozwiązaniem dla takich obiektów jak przechowalnia owoców, przechowalnia ziemniaków i innych warzyw.

A jak izolować nowe budynki?

Pianka poliuretanowa natryskowa wykazuje dobrą przyczepność (adhezję) do podłoży murowanych, takich jak ściana strop, posadzka, itp. Dlatego w nowych budynkach najkorzystniejsze efekty izolacyjne uzyskujemy nakładając piankę bezpośrednio na surowe ściany ,sufity czy też chudy beton.

Do izolacji pianką budynek powinien wstępnie przeschnąć, tak aby nie było mokrych plam. Powierzchni ,też nie zwilżamy wodą przed pracami izolacyjnymi. Tu obowiązuje inna zasada niż przy piankach z butelki. Podkład im suchszy tym lepszy. Pianka nałożona bezpośrednio na mur, tworzy z murem jedna całość. Tak wykonana warstwa izolacji jest stabilna, nie przesuwa się , zmniejszamy możliwość pęknięcia warstwy, chociaż takie pęknięcia i tak zdarza się niezwykle rzadko. W nowych budynkach najlepiej izolować jest jednocześnie wszystkie płaszczyzny tzn. ściany, sufit i chudziak pod posadzkę. Tak wykonana izolacja tworzy szczelną „puszkę”, co ma istotne znaczenie przy komorach gazoszczelnych.

Jeszcze inną zaletą izolacji z natryśniętej pianki jest łatwość stałego monitoringu warstwy izolacji w komorze. Bez większej trudności łatwo ocenić wizualnie stan warstwy izolacyjnej. Jeżeli następują jakieś uszkodzenia, najczęściej mechaniczne z powodu uderzeń czy otarcia wózkiem, łatwo jest je naprawić. Takie usterki najlepiej zgłaszać natychmiast po sezonie przechowawczym. Kiedy komora już przeschnie, na początku lata, jest to najdogodniejszy czas aby dokonywać takich bieżących napraw.

Korzystając z okazji, że Państwo zechcieliście gościć na naszej stronie, i jesteście już naszymi klientami serdecznie Was pozdrawiamy. A jeżeli nie mieliśmy jeszcze okazji u Państwa wykonywać izolacji, a posiadacie obiekty, które wymagają działań izolacyjnych, gdzie potrzebna jest kontrolowana atmosfera – zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.

ZAPRASZAMY DO SAAPPUR