Przechowalnie ziemniaków i inne

Zwykłe przechowalnie owoców czy warzyw, są obiektami których głównym zadaniem jest uchronienie produktów przed przemarznięciem. Z reguły nie instaluje się w tych pomieszczeniach urządzeń chłodniczych, lecz stosuje się regulację temperatury poprzez przewietrzanie chłodnym powietrzem. Z tego też powodu, w tego rodzaju pomieszczeniach nie potrzeba stosować grubych warstw izolacji, bo takie mogłyby doprowadzić do przegrzania wsadu i w dalszej konsekwencji do strat. Na załączonych zdjęciach pokazujemy realizację izolacji przechowalni na ziemniaki. Jest to ciekawa sytuacja, bo na przykładzie tej przechowalni możemy dać odpowiedź na częste zapytania dotyczące trwałości stosowanej przez nas natryskowej pianki poliuretanowej. To właśnie to pytanie stało się dla nas motorem aby zrobić prezentowane zdjęcia, a także zmontować krótki filmik. (Na końcu tego artykułu zamieszczamy przekierowanie do tego filmu.) Widoczna na zdjęciach izolacja dachu została wykonana w 2011, metodą bezpośredniego natrysku pianki poliuretanowej na blachę. Grubość warstwy izolacyjnej 10 cm. Od tamtej pory minęło trzy lata, natomiast warstwa pianki wygląda dokładnie tak samo jak wtedy, kiedy wykonaliśmy izolację dachu. Jedyna rzecz która zdradza wiek pianki to drobne pajęczyny stanowiące dowód egzystencji pająków, które lubią egzystować w pomieszczeniach związanych z przechowalnictwem płodów rolnych.

Częstym pytaniem, jakie otrzymujemy od naszych klientów, jest to : czy pianka z czasem się utlenia? Albo czy pianka nie sczernieje po kilku latach użytkowania obiektu?

Faktem jest że izolacyjne pianki poliuretanowe zmieniają kolor pod wpływem światła dziennego (promienie UV), w wyniku też silnego nasłonecznienia powierzchnia piany potrafi kredować. Jednakże przechowalnie są obiektami z założenia zamkniętymi i bez okien, w związku z tym ten problem nie jest aż tak istotny, tak jak widać na załączonych fotografiach. Jeżeli dbamy o nasze pomieszczenia przechowalnicze w ten sposób, że bez konieczności, nie narażamy ścian na działanie promieni słonecznych, to nasz obiekt przez wiele lat będzie wyglądał tak, jak gdyby wczoraj był zaizolowany pianą natryskową. Warto też w tym miejscu nadmienić, że założeniem firmy Saappur jest dostarczenie klientowi produktu wysokiej jakości. Na zdjęciach widać również, jak wygląda powierzchnia skóry natryśniętej pianki w wykonaniu firmy Saappur. Jeżeli skóra jest połyskująca, z minimalna ilością odkurzu na powierzchni, to takie wykonanie usługi daje pewność, że tak zaizolowany obiekt długo będzie podtrzymywał zadowolenie naszych klientów.

W dalszej części galerii zdjęć pokazujemy prace jakie wykonaliśmy na tym obiekcie w roku bieżącym. Zaizolowaniu uległy wrota wjazdowe, dotychczas zaizolowane płytami styropianowymi. Następnie wykonaliśmy izolację ścian. Grubość wykonanej izolacji to 3cm. Uznaliśmy, że taka warstwa izolacji na ścianach i drzwiach będzie wystarczająca, ponieważ wcześniejsza izolacja dachu została wykonana bardzo solidnie. W przeciągu tych trzech lat, mimo braku izolacji ścian, nasz klient nie odnotował temperatury poniżej 0°C. Stąd też, taka decyzja o grubości warstwy izolacyjnej ścian. Warto zauważyć, że po nałożeniu warstwy izolacji na ścianach budynku, nie dostrzegamy w znaczący sposób różnicy pomiędzy pianką z 2011 roku(dach) a tą położoną w lipcu 2014 roku (ściany).

Zapraszamy państwa do odwiedzania co jakiś czas naszej strony. W miarę możliwości będziemy zamieszczać w naszym serwisie dokumentowane fotografiami ciekawostki związane z izolacją obiektów przechowalniczych i nie tylko.